IOD Inspektor – program dla IOD

IOD Inspektor – program dla IOD

Z przyjemnością informujemy o wydaniu nowej wersji programu, który dotychczas znany był klientom pod nazwą „ABI Administrator”. IOD Inspektor to system wspierający pracę inspektorów ochrony danych. Program zawiera elementy wymagane przepisami RODO, jak i wiele innych, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie całym procesem ochrony danych osobowych.

blank

Dostęp do systemu wszystkich uczestników

System został stworzony w oparciu o technologie webowe i jest przeznaczony do zainstalowania na serwerze, do którego dostęp ma oczywiści inspektor ochrony danych, ale mogą również mieć pozostali pracownicy, jak np. osoby, którym wystawiane są upoważnienia, dział kadr czy wreszcie administrator danych ADO.

Do pracy z programem wystarczy przeglądarka internetowa.

W zależności od przyznanych uprawnień użytkownicy mogą mieć dostęp do dokumentów, w tym upoważnień, do rejestru czynności i kategorii, mogą zgłaszać incydenty.

Serwer może być zlokalizowany zarówno we wnętrzu sieci LAN – bez dostępu z zewnątrz – jak również na dowolnym serwerze zewnętrznym. Można do tego celu wykorzystać usługi dowolnego dostawcy usług hostingowych, takich jak home.pl, nazwa.pl, itp. To drugie rozwiązanie będzie szczególnie atrakcyjne dla firm świadczących usługi inspektora ochrony danych dla podmiotów trzecich na zasadach outsourcingu.

Świadczysz usługi IOD? Stwórz własną „chmurę” w oparciu o IOD Inspektor

Dla firm i osób świadczących usługi IOD na zasadach outsourcingu, IOD Inspektor może stać się wygodną platformą do obsługi wielu podmiotów.

Przykład: firma XYZ świadczy usługi IOD na 10 różnych podmiotów. Firma dysponuje domeną np. inspektordanych24.pl

W jaki sposób sprawić, aby IOD Inspektor stał się platformą do obsługi tych wszystkich podmiotów:

  1. Wykup usługę hostingu u zewnętrznego providera, o ile nie dysponujesz własnym serwerem.
  2. W swojej domienie, np. inspektordanych24.pl, zainstaluj środowisko WordPress.
  3. W graj pliki programu (wtyczki) do środowiska WordPress i aktywuj.
  4. Skonfiguruj IOD Inspektor – zdefiniuj podmioty.
  5. Dodaj do systemu pracowników z podmiotów, które obsługujesz.

Et voilà !

Od tej chwili każdy z użytkowników, który wejdzie na Twoją stronę – po zalogowaniu i w zależności od przyznanych uprawnień – będzie miał dostęp do obszarów wynikających z jego uprawnień. Np. do dokumentów (w tym upoważnień), rejestru czynności, zgłoszeń incydentów.

IOD Inspektor to nie tylko sama aplikacja. Jest to miejsce poprzez, które inspektor może udostępniać najważniejsze informacje na temat przepisów, zasad bezpieczeństwa czy innych wewnętrznych procedur.

Ponadto, moduł Szkolenia daje możliwość planowania szkoleń oraz zapraszania na nie uczestników. Dzięki programowi możliwe jest także udostępnianie materiałów szkoleniowych w formie elektronicznej. Po zakończonym szkoleniu istnieje możliwość automatycznego wygenerowania certyfikatów ukończenia szkolenia.

Powyższa funkcjonalność oraz ogólna idea pracy z systemem umożliwiają Inspektorowi wykazanie się z obowiązku ciągłego i aktywnego włączania pracowników w proces ochrony danych oraz podnoszenia ich wiedzy i świadomości.

Dlaczego WordPress

To często zadawane nam pytanie. Już odpowiadamy 🙂

1. Łatwość obsługi

WordPress jest banalnie prosty w instalacji. Wystarczy średnia lub niska wiedza techniczna, aby móc zainstalować środowisko w 1 prostych krokach: (1) skopiowanie plików WP na serwer przy użyciu FTP, (2) uruchomienie na serwerze bazy danych i podanie danych dostępowych w trakcie instalowania WP, (3) określenie danych logowania.

Cały proces instalacji oraz pracy z WP jest szczegółowo opisany także w języku polskim: https://pl.wordpress.org/

Jak wspomniano, po zainstalowaniu WordPressa, w celu uruchomienia IOD Inspektor należy skopiować pliki aplikacji do folderu /wp-content/plugins/.

2. Bezpieczeństwo

Tak, wiem. Często słyszy się, że WP nie jest bezpieczny. Nie jest to prawdą! Jak każdy inny system, także WordPress może zostać zhackowany. Wszystko zależy od tego w jaki sposób go zabezpieczymy i jakich reguł bezpieczeństwa będziemy przestrzegali.

Na korzyść WordPressa na pewno przemawia jego ogromna popularność! Społeczność złożona z milionów użytkowników na całym świecie, każdego dnia udoskonala system i błyskawicznie reaguje na wszelkie wykryte podatności środowiska. Dzięki temu jakakolwiek dziura w systemie jest od razu łatana i udostępniana wszystkim użytkownikom do automatycznego zainstalowania.

Sprawia to, że platforma WordPress jest niejednokrotnie o wiele bardziej bezpieczna niż systemy chmurowe oferowane przez lokalnych dostawców, z których korzysta kilkaset lub kilka tysięcy podmiotów. Skala jest nieporównywalna!

3. Rozszerzenia, pluginy, dokumentacja

W zależności od indywidualnych potrzeb mamy dostęp do tysięcy pluginów, które znacząco mogą zwiększyć użyteczność naszej instalacji w zależności od potrzeb. Ich instalacja jest niezwykle prosta. Wystarczy wyszukać potrzebny plugin a następnie wgrać na serwer przez FTP lub bezpośrednio z panelu administracyjnego. Przykładem takiego użytecznego plugina będzie wtyczka do okresowego wykonywania back-up’ów systemu (UpdraftPlus Backups).

WordPress oferuje ponadto bardzo szczegółową dokumentację, która jest dodatkowo wzbogacana przez samych użytkowników poprzez publikowanie artykułów, tutoriali oraz filmów.

4. WordPress jest za darmo

WordPress jest za darmo i to wszystko w tym temacie.